Archiv rubriky: Teoretické články

Základní přehled částic

V našem přehledu budeme vycházet z tzv. standardního modelu, tedy modelu, který je široce respektován a příjmán jako nosný. Článek slouží opravdu pouze jako základní přehled konceptů, o jednotlivých podtématech textu vzniknou později detailnější články.

Základní stavba atomu

Asi již víte, že hmota je tvořena různorodými molekulami, které jsou tvořeny různými atomy prvků. Každý atom má dvě základní části; jádro a elektronový obal. V jádře se nachází dvě základní částice, protony a neutrony. V elektronovém obalu jsou pouze elektrony.

Též asi víte, že protony jsou částice s kladným nábojem, neutrony jsou bez zjevného náboje[1]Tedy že se částice navenek chovají jako neutrální, jako by žádný náboj neměly. Vnitřně však mohou být poskládány, jak uvidíme později v článku, částí, které neutrální nejsou. a elektrony jsou částice se záporným nábojem. Dvě částice se elektricky přitahují, pokud mají různý náboj a odpuzují, pokud mají stejný. Co tedy drží protony v jádře pohromadě, pokud se mají odpuzovat?

Pokračování textu Základní přehled částic

Poznámky pod čarou

Poznámky pod čarou
1 Tedy že se částice navenek chovají jako neutrální, jako by žádný náboj neměly. Vnitřně však mohou být poskládány, jak uvidíme později v článku, částí, které neutrální nejsou.
Označení os

Polarizace a spin částice (2. část)

Vítám vás u pokračování tématu o polarizaci a spinu částic. V prvním díle jsme zlehka naznačili matematický aparát a obecné principy, v tomto článku jich dále budeme využívat, proto pokud budete potřebovat, velmi doporučuji otevřít si první článek a v případě matematických nejasností zde se na něho odkazovat, mělo by tam být vysvětleno vše důležité.

Pokračování textu Polarizace a spin částice (2. část)

Polarizace a spin částice (1. část)

V minulém článku o Entropii a termodynamice jsem vám slíbil, že se zase vrátíme zpět k “nějakým částicím”. Nevrátíme se však k nějakým konkrétním, vrátíme se totiž pouze k jedné z jejich vlastností — spinu.

Ohledně spinu existuje takový problém — on se (jako vlastnost) dá jen velmi těžko představit. Můžu samozřejmě používat různých analogií, ale jak si ukážeme, když se trošku ponoříme do problematiky, dost těchto analogií (buďme upřímní — všechny) ukážou dříve či později nějaký zásadní smrtelný problém. Jak už je však zvykem, než se dáme do samých popisů spinů částic a jak s nimi fungovat, musíme si připravit lehké matematické podhoubí, abychom pochopili zákonitosti[1]Protože pokud chceme pochopit spin, musíme pochopit i ten zbytek..

Pokračování textu Polarizace a spin částice (1. část)

Poznámky pod čarou

Poznámky pod čarou
1 Protože pokud chceme pochopit spin, musíme pochopit i ten zbytek.
Rozpínání vesmíru -- co doopravdy pozorujeme

Temná energie

Abychom se mohli podívat na temnou energii, musíme uvést alespoň pár věcí na pravou míru. Nejprve — co to vůbec taková temná energie je a jakým způsobem vůbec víme, že něco takového s nejvyšší pravděpodobností bude existovat.

Když E. Hubble v roce 1923 rozšířil hranice nám známého vesmíru a potvrdil (pozorováním a měřením vzdáleností), že mlhovina v Andromedě není jen nějaká další mlhovina, ale celá galaxie, která je navíc několikrát větší než naše Galaxie, nutně narazil na pár poznatků, které doslova otřásly dosavadní vědeckou komunitou a přidaly další pilíře poznání vesmíru a tedy i světa kolem nás.

Jedním z těchto pilířů bylo i objevení faktu, že vesmír se rozpíná. Všiml si totiž, že vzdálenější galaxie se od té naší vzdalují rychleji než ty bližší a usoudil z toho, že prostor doslova “vzniká” mezi těmito galaxiemi .

Pokračování textu Temná energie

Entropie a termodynamické zákony

V článku o odvození rovnice ideálního plynu jsme nakousli několik termodynamických zákonitostí, nicméně bylo by dobré, abychom se na termodynamiku podívali i trochu obecněji a do hloubky.

Rovnici idálního plynu jsme si již odvodili, nyní však pro připomenutí:

Pokračování textu Entropie a termodynamické zákony